czwartek, 28 marca 2024

Kultura i rozrywka

  • 1 komentarzy
  • 4234 wyświetleń

Echa wydarzeń w SP 4

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 
W 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę delegacja SP 4 wzięła udział w miejskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Szkołę reprezentowali dyrekcja, nauczyciele, uczniowie i poczet sztandarowy. Uroczystość rozpoczęła się od przemarszu pocztów sztandarowych, przedstawicieli władz samorządowych oraz delegacji zakładów pracy, placówek oświatowych i różnych instytucji oraz stowarzyszeń sprzed Urzędu Miasta w asyście Orkiestry Dętej OSP Grajewo do kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej, gdzie odbyła się Msza święta w intencji Ojczyzny. Homilię wygłosił ks. Dariusz Łapiński, który mówił o współczesnym patriotyzmie. Po mszy delegacje udały się pod Krzyż Solidarności, gdzie złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Następnie wszyscy przeszli pod Pomnik Niepodległości, który znajduje się przed Urzędem Miasta. Tam uroczystość rozpoczęła się od wciągnięcia na masz flagi narodowej przy dźwiękach hymnu narodowego. Następnie odbył się Apel Poległych żołnierzy 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej i była salwa honorowa. Po tym złożono kwiaty oraz wieńce. Na zakończenie uczestnicy obejrzeli krótki program artystyczny z udziałem m.in. uczniów naszej szkoły: Marii Lewczuk, Anity Witkowskiej i Brajana Kamińskiego. Wcześniej przedstawiciele SP 4 złożyli wiązanki kwiatów w miejscach pamięci narodowej.


      
 W „Czwórce” dzień wcześniej również odbyła się uroczystość z okazji 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. To wyjątkowy czas dla każdej Polki i Polaka. Akademia „Dla Niepodległej” rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru, odśpiewania hymnu narodowego i powitania zgromadzonych przez p. Wicedyrektor Joannę Waniewską. Następnie uczestnicy uroczystości wysłuchali pięknej recytacji i utworów muzycznych  o tematyce patriotycznej w wykonaniu uczniów z klas VIII d, V b, III c i IV c (Nadia Tołkacz, Maria Lewczuk, Anita Witkowska, Brajan Kamiński, Julia Święćkowska, Maja Lekenta, Maria Zadrożna, Aleksander Wróblewski, Maksymilian Łęgowski, Marcin Janiszewski, Dominika Miller, Weronika Sakowicz, Lena Łajewska, Aleksandra Niewiadomska, Gabriel Kuizinas, Tomasz Kowzon, Sara Cybula, Nikola Murawska, Beata Gazowska i Zuzanna Krawczyk). Na korytarzach szkolnych można było obejrzeć uczniowskie prace plastyczne nawiązujące do Święta Niepodległości. Uroczystość została przygotowana pod kierunkiem nauczycieli: p. Agnieszki Ramotowskiej, p. Alicji Deresz - Armaty, p. Anny Bukowskiej, p. Wiesława Jerulanka i p. Tomasza Szewczyka. 

  W klasach odbyły się również zajęcia tematyczne i spotkania. W klasie VI b uczniowie pod kierunkiem p. Lilli Pietrzykowskiej i p. Agnieszki Sokołowskiej wzięli udział w spotkaniu ph. „Patriotyzm obecnie”, będącego próbą udzielenia odpowiedzi na pytania: Co to znaczy kochać swój kraj? Którą drogę do patriotyzmu wybrać? Czy te drogi są podobne dla wszystkich, czy różne? Spotkaniu towarzyszyła gazetka  wyeksponowana w holu szkoły.  Nasze wnioski: Odpowiedzi na te pytania powinniśmy szukać w sobie. Drogowskaz wskaże nam wiele dróg, ale wybrać musimy sami.  


   
Ponadto z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego społeczność szkolna oddała hołd Ojczyźnie, przychodząc do szkoły w galowych strojach z przypiętymi biało-czerwonymi kotylionami. 

 

Ku chwale Ojczyzny!
PROGRAM „LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI” 
Kontynuujemy realizację programu „Laboratoria Przyszłości”. W ostatnim czasie w pracowni technicznej i kulinarnej odbyły się zajęcia w klasie II b przeprowadzone przez p. Dyrektora Karola Choynowskiego i wychowawczynię p. Elżbietę Sarnacką. Na początku uczniowie zapoznali się z regulaminami pracowni, po czym po wysłuchaniu instruktażu wiercili otwory, wkręcali wkręty, wbijali gwoździe i mierzyli stoliki. Na zakończenie zajęć wspólnie z p. Dyrektorem wykonali półkę. Z kolei podczas zajęć kulinarnych w ramach Dnia Zdrowego Śniadania przygotowali zdrowe i pyszne kanapki. Zabawa połączona z nauką dostarczyła uczestnikom zajęć dużo radości. 

 

PROGRAM „TRZYMAJ FORMĘ” 
W ramach programu edukacyjnego „Trzymaj Formę” i obchodzonego w szkole Światowego Dnia Owoców i Warzyw uczennice klasy VI b przedstawiły grupie przedszkolnej „Skrzaty” Mini Play pt. „Very Hungry Caterpillar”, zachęcając tym samym najmłodszych do ich spożywania. Natomiast podczas lekcji w klasie VII b uczniowie nazywali warzywa i owoce w języku angielskim, po czym wykonali zdrowe i pyszne sałatki. Przedsięwzięcia koordynowała p. Agnieszka Sokołowska. Dzieci uczęszczające na zajęcia logopedyczne do p. Aleksandry M. Kuczyńskiej również miały zajęcia pachnące owocami. Było chrupanie, smakowanie, nazywanie i granie w owocowo – warzywne quizy logopedyczne. Wszystkim się podobało i smakowało też.

 

VI KONKURS POEZJI PATRIOTYCZNEJ „TU NASZE MIEJSCE. TO NASZ KRAJ”
  8 listopada 2022 roku w sali klubowej Grajewskiego Centrum Kultury odbył się VI Konkurs Poezji Patriotycznej „TU NASZE MIEJSCE. TO NASZ KRAJ”.
Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie:
Piotr Korycki kl. VI b i Antoni Wasilewski kl. VI b (nauczycielka p. H. Muryjas-Rząsa),
Lena Kosielska kl. VII a (nauczyciel p. W. Koniecko),
Kacper Dzięgielewski kl. VIII a (nauczycielka p. A. Ramotowska).
  Jury po wysłuchaniu 42 recytatorów w trzech kategoriach wiekowych przyznało nagrody i wyróżnienia. Oto nasi laureaci w kategorii wiekowej – klasy V-VIII szkół podstawowych:
I miejsce: ANTONI WASILEWSKI, 
II miejsce: PIOTR KORYCKI. 
Gratulujemy!
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Grajewskie Centrum Kultury.

 

PAMIĘTAMY… 
Przed dniem Wszystkich Świętych członkowie Szkolnego Klubu Wolontariusza i uczniowie klasy II c z wychowawczynią odnaleźli w starej części grajewskiego cmentarza bezimienne, zapomniane i zaniedbane mogiły. Wraz z opiekunami p. Renatą Wierzchowską, Dorotą Zabłocką i Anną Mioduszewską uporządkowali ponad stuletnie groby dawnych mieszkańców Grajewa. Zapalili znicze przed tablicą upamiętniającą zamordowanych grajewian w czasie II wojny światowej. Odwiedzili mogiły żołnierzy oraz groby swoich bliskich z rodzin – dziadków i pradziadków. Pielęgnowanie pamięci o bohaterach, szczególnie tych związanych z historią Grajewa jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań. 

 

PODSUMOWANIE MIEJSKIEJ GRY CHARYTATYWNEJ „ŚPIĄCE KASZTANY” DLA WIKTORKA 
7 listopada 2022 r. nagrodziliśmy najlepszych łowców „ŚPIĄCYCH KASZTANÓW”. Wyniki zwycięzców były imponujące! Oto najlepsi z najlepszych: Wiktoria Banach, Sebastian Borawski, Daniel Wąsowski, Kamila Godlewska, Oliwia Muszyńska.
Wyróżnieni uczniowie otrzymali bony o wartości 150 złotych ufundowane przez: Restaurację Balton, Restaurację Spółdzielcza 1, Piecuch Retro, Pizzerię Savona oraz Grill House.
Kolejni sponsorzy stali się szczęśliwymi posiadaczami „ŚPIĄCYCH KASZTANÓW”. Dzięki ich hojności na konto Wiktorka Wiśniewskiego trafi 3800,00 złotych. Dziękujemy:
Anicie Łagunie-Ciskowskiej Apteka Cis
K. M. Brakonieckim Apteka Arnika
I. Zawistowskiej Restauracja Stara Kuźnia
M. Ciskowskiemu Kancelaria Adwokacka
I. Łagunie Zakład Przetwórstwa Mięsnego „ZAGŁOBA”
A. Gutowskiemu „Meble na Miarę”
D. Bołądź Pomoc Drogowa Nestor
J. Wesołowskiemu Usługi Transportowe
K. Gleba Catering „U Kasi”
i anonimowemu Darczyńcy.
Sukces miejskiej gry charytatywnej  „Śpiące Kasztany” to efekt współpracy uczniów, nauczycieli, wychowawców SP4 i zaangażowania rodziców. Zebranie, pomalowanie oraz ukrycie w różnych zakątkach miejskich parków ponad 8000 kasztanów to nie lada wyczyn! Wszystkim współtwórcom przedsięwzięcia dziękujemy – koordynatorki  Katarzyna Bobrowska, Olga Fiodorowicz, Anna Mioduszewska i Joanna Szymanowska.  

 

ZUMBA FITNESS – ZBIÓRKA DLA WIKTORKA 
Zbiórka pieniędzy na leczenie Wiktorka Wiśniewskiego chorego na SMA z Zumby Fitness w Szkole Podstawowej nr 4 w Grajewie zakończona. Na konto chłopczyka trafi 1166 złotych. Pani Olga Fiodorowicz dziękuje wszystkim za wspólne zajęcia oraz WIELKIE SERCE!

 

 

BIBLIOTEKA SZKOLNA 
Do grona czytelników biblioteki szkolnej dołączyło 86 uczniów klas pierwszych. Pierwsze wypożyczenia pięknych i kolorowych książek poprzedziły lekcje, których celem było zapoznanie uczniów z zasadami korzystania z biblioteki i jej zbiorów oraz przygotowanie do dokonywania samodzielnych wyborów czytelniczych. Pierwszoklasiści dzielili się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami czytelniczymi, rozwiązywali zagadki. Z zaciekawieniem wysłuchali fragmentów utworów zaczerpniętych z klasyki literatury dziecięcej, złożyli przyrzeczenie czytelnika. Miłą niespodzianką były Wyprawki Czytelnicze dla każdego dziecka z Instytutu Książki sfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt został przygotowany, aby dzięki zaangażowaniu Rodziców miłość do książek oraz pasja czytania towarzyszyły dzieciom a naszym uczniom na co dzień. Panie wychowawczynie w ramach programu „Szkoła dobrych rozwiązań” Nowej Ery otrzymały „Alfabety demonstracyjne” do pracy w edukacji wczesnoszkolnej. Z kolei podczas obchodów Dnia Postaci z Bajek odbyło się spotkanie ph. „Wśród bohaterów magicznych bajek” z udziałem dzieci z klas I-III. Obok bohaterów bajkowych ukrytych w książkach zagościli pięknie i kolorowo przebrani czytelnicy. Były prezentacje, zabawy i zagadki rozwijające pamięć i refleks. Nauczyciele bibliotekarze Lilla Pietrzykowska i Ewa Czaplicka zapraszają uczniów, rodziców i nauczycieli do wspólnego czytania i wypożyczania.

 

PRZEDSZKOLE
Przedszkolaki w „Czwórce” nie nudzą się. Każdego dnia poszerzają swoją wiedzę o otaczającym świecie, uczestnicząc w interesujących zajęciach i przedsięwzięciach zaplanowanych przez panie wychowawczynie. Grupa przedszkolna „Słoneczka” przystąpiła do realizacji Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna Moc Bajek”. Ostatnio wszystkie grupy wzięły udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Było wesoło i kolorowo. Dzieci przyszły w przepięknych strojach bajkowych.  „Biedronki i „Skrzaty” dziękują za pomoc w zorganizowaniu i przeprowadzeniu „Balu Postaci z Bajek” z atrakcjami p. Wicedyrektor Joannie Szymanowskiej i młodzieży szkolnej z klasy VII c.

 

PROFILAKTYCZNIE I BEZPIECZNIE  
Nasze przedszkolaki i uczniowie klas pierwszych z wychowawczyniami obejrzeli w GCK   przedstawienie edukacyjne „O ograniczonym zaufaniu do nieznajomych poznanych na ulicy i w Internecie”. Realizatorem projektu jest Fundacja „BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK – BEZPIECZNY UCZEŃ” we  współpracy z komisarzem Piotrem Kowalskim. Natomiast klasy VI c, VII a i VII b – jak informuje pedagog szkolny p. Anna Formejster - wzięły udział w programie profilaktycznym ,,Twoje decyzje to Twoje życie’’ w GCK zorganizowanym we współpracy z Miejską Komisją ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych działającą przy UM Grajewo. Zaprezentowany przez Włodzimierza Dudka – muzyka związanego ze sceną rockowo-bluesową z zespołu Kasa Chorych program stanowił kompendium wiedzy na temat konsekwencji, jakie niosą za sobą środki psychoaktywne i przemoc. 

 

SAMORZĄD UCZNIOWSKI 
Samorząd Uczniowski działający pod kierunkiem pań Moniki Kuryś i Marty Lenkiewicz przeprowadził szkolne wybory Rzecznika Praw Ucznia. Po uprzednio wyrażonej zgodzie, na liście wyborczej znaleźli się nauczyciele wytypowani przez uczniów: p. Grzegorz Cudny, p. Agnieszka Sokołowska, p. Tomasz Szewczyk i p. Ewa Wojciechowska. Decyzją głosujących uczniów z klas IV – VIII Rzecznikiem Praw Ucznia w SP 4 został pan Tomasz Szewczyk. Kolejnymi działaniami SU były otrzęsiny klas czwartych, Dzień Spódnicy, Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, Wieczór w szkole i akcja „Oddajmy hołd Ojczyźnie” z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości. W przeddzień święta społeczność szkolna przyszła w strojach galowych i z przypiętymi biało-czerwonymi kotylionami.

 

SPOTKANIA Z CIEKAWYMI OSOBAMI  
Z cyklu spotkań RODZIC – ZAWÓD I PASJA uczniowie klasy II d wraz z wychowawczynią  p. Aleksandrą M. Kuczyńską gościli mamę Oli Siłakowskiej, która wprowadziła ich w tajniki trójboju siłowego. Dzieci były bardzo zainteresowane i chętne do wypróbowania ciężkich akcesoriów przyniesionych przez Panią Magdę. Następnym gościem klasy była p. Bogusia, szefowa naszej kuchni, która  pokazała, jak można pięknie udekorować stół samodzielnie złożonymi chusteczkami. To nie było dla uczniów łatwe, ale warte obejrzenia. 

 

POMAGAMY CHORYM I CIERPIĄCYM 
Uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariusza wraz z opiekunami p. Anną Mioduszewską, p. Renatą Wierzchowską i p. Dorotą Zabłocką po raz kolejny posadzili oraz zasilili nawozem nową partię cebulek żonkili przysłanych przez Fundację „Pomóż im”. „Pola nadziei” to kampania propagująca ideę wolontariatu i niesienia bezinteresownej pomocy nieuleczalnie chorym dzieciom i ich rodzinom. Znakiem kampanii jest żonkil uznawany za międzynarodowy symbol nadziei. Ma on przypominać nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnych chwilach odchodzenia z tego świata. Gdy wiosną zakwitną żonkile, wolontariusze przeprowadzą ich sprzedaż. Dochód zostanie przeznaczony na rzecz podopiecznych Białostockiego Hospicjum dla Dzieci.

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK W KLASIE I A 
5 listopada obchodzony jest Dzień Postaci z Bajek. Święto stało się okazją, aby przypomnieć ulubionych bajkowych bohaterów, zanurzyć się w świat magicznych historii i zainspirować dzieci z naszej szkoły do wspólnej zabawy w „bajkowym wymiarze”. Uczniowie klasy I a wraz z wychowawczynią p. Katarzyną Bobrowską przyszli do szkoły w przepięknych strojach, które przybliżyły im m.in. takie wartości jak: pracowitość, troskliwość, życzliwość, odwaga i zaufanie. Zrobili pamiątkowe zdjęcia, jak również wykonali pracę plastyczną z ulubionym bohaterem z bajki. 

 

LUBIMY SZKOLNE WYCIECZKI 
Wycieczki kształcą i integrują. W ostatnim czasie nasi uczniowie odbyli kilka wycieczek, które dostarczyły im wiedzy i radości: klasa II c wraz z p. Renatą Wierzchowską odwiedziła Nadleśnictwo Rajgród; klasa II d z p. Aleksandrą M. Kuczyńską udała się do  Osowca na teren Biebrzańskiego Parku Narodowego; klasy IV b, V a, V b i V c z wychowawcami p. Lidią Łepkowską, p. Alicją Deresz-Armatą, p. Marleną Gładkowską, p. Tomaszem Babulem i opiekunami p. Anną Joką i p. Lillą Pietrzykowską odwiedzili farmę dyń w Jednaczewie koło Łomży;  klasa I a i dwóch uczniów klasy I c wraz z rodzicami i wychowawczyniami p. Katarzyną Bobrowską i p. Ewą Sawicką udali do Białegostoku na Stadion Miejski na mecz Ekstraklasy Jagiellonia Białystok – Lech Poznań.  

 

 

Więcej: sp4.grajewo.com

Zapraszamy - SP 4 Grajewo

Komentarze (1)

Piękne inicjatywy. Brakuje w tym wszystkim sportu. Piękny stadion tylko czeka żeby go wykorzystać

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.